Információk > Felvételizőknek
A középiskolai felvételivel kapcsolatos információk
- az Oktatási Hivatal általános tájékoztatója
- szeptembertől folytatódnak a hetedikben megkezdett felvételi előkészítő szakkörök az iskolában (magyar és matematika)
- október 11-én (önkéntes alapon) a próbafelvételik megírása az iskolában
- nem minden középiskola teszi kötelezővé a felvételit, azonban ha a továbbtanulásra megjelölt iskolák között akár csak egy is van, amelyik kéri, akkor meg kell írni
- arról, hogy mely iskola nem kéri, tájékozódni kell a felvételi tájékoztatókból. Jellemzően az érettségit nem adó iskolák nem kérik.
- október 20-ig - a középiskolák közzéteszik felvételi tájékoztatójukat
- november 15-ig az Oktatási Hivatal közzéteszi honlapján a központi írásbeli vizsgát szervező középiskolák jegyzékét.
KIFIR tanulmányi terület, felvételi tájékoztató és írásbeli vizsgahelyszín kereső program.
A program tartalma – a középfokú iskolák adatrögzítésének megfelelően – folyamatosan frissül.
- december 2. – a központi felvételire jelentkezés határideje (nyilatkozni kell arról, hogy melyik középiskolában akarja megírni, de nem feltétlenül kell abban az iskolában írnia, ahová jelentkezni fog, célszerű a lakóhelyhez közel eső iskolát választani)
A jelentkezés közvetlenül, egyénileg történik a vizsgaszervező intézményhez (középiskolához) továbbított jelentkezési lappal. (nem az általános iskola intézi)
Az űrlap kitölthető elektronikusan az Ügyfélkapun keresztül: azonosítást követően az Oktatás, kutatás → Köznevelés menüpontba belépve. Amennyiben az elektronikus kitöltést választják, a jelentkezési lap továbbítása is közvetlenül, elektronikusan történik a vizsgaszervező intézmény részére.
Papír alapon is benyújtható ahhoz a középiskolához, ahol tanuló a felvételi vizsgát írni szeretné. Jelentkezési lap letöltése: pdf vagy docx formátumban (kattints a megfelelőre)
Adatvédelmi tájékoztató a középfokú felvételi eljárás során kezelt személyes adatokról
- 2025. január 18. 10:00 – központi írásbeli felvételi vizsgák a kiválasztott iskolában (magyar és matematika, 45-45 perc, 15 perc szünettel) - részletes tájékoztatás a vizsgarenddel kapcsolatban
Ha valaki bármilyen különleges elbánásra jogosult (BTMN, SNI miatt többlet-idő, számológép- vagy billentyűzet használat, stb.), akkor a szülőnek előre kell egyeztetnie erről az adott középiskolával, hogy mit biztosítsanak számára.
A vizsga után 8 napon belül lehetőség van a vizsga helyszínén megtekinteni az értékelést, összevetni a javítókulccsal, és indokolt esetben észrevételt tenni a javítással kapcsolatban.A felvételi pontszámítás alapja az általános iskolából vitt pontszám (középiskolánként mást-mást vehetnek figyelembe), és a felvételin szerzett pontszám összege (nyelvi előkészítő esetén a szóbeli is)A Boronkay csak a 6. és 7. év végi eredményeket veszi figyelembe (duplázva), a többi iskola az 5., 6. 7. év végi és a 8. félévi eredményeket
- 2025. január 28. 14:00 – pótló központi írásbeli felvételi vizsga (csak alapos okkal, igazolással)
- 2025. február 7-ig - értesítés a központi írásbeli vizsga eredményéről. A középiskola értékelő lapot állít ki, amelyet majd csatolni kell a jelentkezési laphoz. Annyi másolatot kell az osztályfőnöknek leadni, ahány iskolát megjelölnek a felvételi eljárásban.
- a középiskolába jelentkezés határideje 2025. február 20., 24:00 Ez azt jelenti, hogy eddig kell legkésőbb elektronikusan beérkezniük a felvételi jelentkezéseknek, tehát előtte már meg kell történjen a szülőkkel való egyeztetés, aláírás.
- ez a jelentkeztetés és a felvételi lapok kitöltése az iskola (osztályfőnökök) feladata
- ennek érdekében az osztályfőnökök már a téli szünet után bekérik a szülőktől az aláírt adatbegyűjtő lapot: iskola, szakirány (kóddal), sorrend
- lehetőség van az adatbegyűjtő lapok online kitöltésére is - ehhez a Szülői program-ot kell igénybe venni, ami a következő linken érhető el: https://kifir2.kir.hu/JellapKitolto/SzuloiAdatlapKitolto
- a program „Súgó” gombjára kattintva töltsék le, és alaposan tanulmányozzák át a felhasználói útmutatót
- a programmal előállított adatlapot ki kell nyomtatni és aláírva beküldeni az általános iskolába
- az Adatbegyűjtő lap kitöltése nem egyenértékű a felvételi jelentkezéssel
- a felvételi lapokat kizárólag egy internetes felületen (KIFIR) keresztül lehet kitölteni és beadni, tehát csak az osztályfőnök tudja megtenni
- kétféle lapot kell kitölteni:
- jelentkezési lap: a jelentkezők ezen a lapon jelzik a középfokú iskolának a jelentkezési szándékukat
- tanulói adatlap: a jelentkezők ezen a lapon hozzák az Oktatási Hivatal tudomására, hogy mely intézmények mely tanulmányi területeire nyújtottak be jelentkezést.
- amikor elkészültek a lapok, a szülőknek (mindkettőnek) alá kell írnia (ennek szabályozása itt olvasható)
- A tanuló felvételi lapjai a szülő/gyám aláírása nélkül a középfokú felvételi eljárás során nem fogadhatók el
- Amennyiben a külön élő szülők a gyermek iskolájának megválasztása tekintetében nem tudnak megegyezni, úgy a köztük lévő vita eldöntése a gyámhatóság hatáskörébe tartozik. Ennek hiányában a jelentkezés nem fogadható el.
- ha az egyik szülő nem elérhető, akkor a másiknak írásban kell erről felelősségvállalással nyilatkoznia
- 2025. március 3-20. - szóbeli meghallgatások (nyelvi felvételik)
- 2025. március 21-ig - a középiskolák közzéteszik az ideiglenes felvételi jegyzéküket, amely tartalmazza a tanulók felvételi sorrendben betöltött helyét (név nélkül, oktatási azonosítóval)
- 2025. március 25-27-én lehetőség van a tanulói adatlapon szereplő sorrend megváltoztatására, illetve új tanulmányi terület felvételére is, de utóbbira csak olyan középfokú iskolában, amely az eredeti tanulói adatlapon már szerepelt. Az új tanulmányi terület felvételéhez az érintett középfokú iskolával történt előzetes egyeztetés is szükséges.
- A változtatáshoz módosító tanulói adatlapot kell előállítani a KIFIR rendszerből melyet 2025. március 27. 24:00-ig kell benyújtani. Ez is az osztályfőnök feladata.
- a középiskolák 2025. május 5-ig megküldik a felvételről vagy az elutasításról szóló értesítést a jelentkezőnek (szülőnek), továbbá az általános iskolának.
A középiskola által meghozott döntés ellen jogorvoslattal lehet élni jogszabálysértésre vagy az intézmény belső szabályzatának megsértésére hivatkozással, amelyet az érintett középfokú iskola fenntartójához kell benyújtani.
- további információk:
- 2025. május 12 - augusztus 31. - A középfokú iskola igazgatója rendkívüli felvételi (pótfelvételi) eljárást írhat ki olyan képzésekre, ahol nem telt be a létszám.
- 2025. június - beiratkozás a középiskolákba
Középiskolák nevezéktana:
- Technikum: 2016-ig: szakközépiskola → 2020-ig: szakgimnázium
- öt éves képzés
- az első két év a közismereti órák mellett az ágazati ismereteket adó képzésről szól majd, utána pedig az iskolai és a vállalati oktatás kombinációján vehetnek részt a tanulók (duális képzés). A diákok a négy kötelező közismereti tárgyból, vagyis magyar nyelvből és irodalomból, matematikából, történelemből és idegen nyelvből tesznek majd érettségit, a technikusi szakképesítés szakmai vizsgája lesz egyben az ötödik érettségi tárgy. A 13. év végén így két – az érettségi mellett a technikusi végzettségről szóló – bizonyítványt vehetnek át.
- Gimnázium: 4 éves, általános képzés, szakképesítést nem ad, jellemzően a felsőoktatás előszobája
- Szakgimnázium: öt évfolyammal működő, művészeti, pedagógiai, illetve közművelődési szakmai képzést folytató oktatási intézmény, amelyből négy évfolyamon közismereti oktatás mellett szakmai képzés, az ötödik évfolyamon szakmai képzés folyik.
- Szakképző iskola: régen: szakmunkásképző → 2016-ig: szakiskola → 2020-ig: szakközépiskola
- 3 éves képzés, szakmát ad
- + 2 év tanulással érettségi szerezhető (esti tanfolyamon)
- "Rugalmas tanulási utak":
- Orientációs évfolyam: általános iskolát elvégzett, de pályaválasztásukban bizonytalan, ill. kompetenciafejlesztésre szoruló tanulók részére
- 1 év
- szakmai ismeretek
- fejlesztés, mentorálás
- utána csatlakozhat a szakképzéshez, nem kell felvételizni
- Dobbantó program: 16 év felettieknek, befejezett 8. évfolyam nélkül
- 1 év
- szakmai ismeretek
- fejlesztés, mentorálás
- a program végén továbbléphet a műhelyiskolába
- Műhelyiskola: a Dobbantó program elvégzése után, vagy befejezett általános iskolával, 16 év felett
- nappali rendszer, tanműhely vagy munkahelyi körülmények között
- rész-szakma szerezhető
- Szakiskola: gyógypedagógiai intézmény
- általában 4 év
- rész-szakmát ad